Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sigpro has a deprecated constructor in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/content/jw_sigpro/jw_sigpro.php on line 19

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentEasyOpenGraph has a deprecated constructor in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/content/easyopengraph/easyopengraph.php on line 20

Notice: Undefined property: stdClass::$images in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/content/easyopengraph/easyopengraph.php on line 138

Notice: Undefined offset: 4 in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/content/easyopengraph/easyopengraph.php on line 139

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgK2Png4k2 has a deprecated constructor in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/k2/png4k2/png4k2.php on line 16

Oczi Cziorne - Aoeiux

Oczi Cziorne, jeden z pierwszych kobiecych zespołów na polskiej scenie alternatywnej, powraca z nowym albumem zatytułowanym „aoeiux”. Płyta zawiera 10 piosenek będących charakterystyczną dla Oczi Cziorne muzyczną mieszanką jazzu, swingu, alternatywnego popu okraszoną niebanalnymi, poetyckimi tekstami, w żartobliwy i po kobiecemu przewrotny sposób opisującymi własne emocje i rozterki.

Zespół powstał pod koniec lat 80tych, w rozkwicie zjawiska zwanego Gdańską Sceną Alternatywną.  Wówczas OCZI CZIORNE tworzyły same dziewczyny.

Przez lata kilkakrotnie zmieniał się skład zespołu, aż  w pewnym momencie panie postanowiły skorzystać z  męskiego wsparcia. Miały przyjemność współpracować ze znakomitymi osobowościami sceny jazzowej i nie tylko, m.in. Tomkiem Sowińskim, Wojtkiem Mazolewskim, Jackiem Olterem, Olem Walickim, Mikołajem Trzaską, Antonim Ziutem Gralakiem, a także krakowskim poetą Marcinem Świetlickim..

W 2001r. OCZI CZIORNE nagrały swoją debiutancką płytę. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001.

I tak oto po ponad 25 latach od pierwszego koncertu, po 13 latach od wydania debiutanckiego albumu, po 4 latach od kolejnej reaktywacji Oczi Cziorne wydały swój drugi album.

"13 lat to szmat czasu, więc powrót zespołu Oczi Cziorne jest nie lada wydarzeniem. Nie tylko ze względu na fakt tak długiej przerwy, ale też dlatego że jest to zespół jednym tchem wymieniany z tuzinem innych składów, które dały podwaliny Gdańskiej Sceny Alternatywnej w latach 80. i 90. Oczywiście sekstet (cztery panie i dwóch panów) nie milczał przez ostatnią dekadę, wprost przeciwnie – w 2012 roku grupa wystąpiła na festiwalu Metropolia jest Okey.
Był to jeden z impulsów, który zachęcił je do reaktywacji. A jest czego słuchać, bo zespół to zupełnie inny, chociaż można odnaleźć wiele wspólnych elementów między „Aoeiux” a wydaną w 2001 roku płytą „Oczi Cziorne”.

Sekstet nie sili się na nowoczesne brzmienie i wykorzystanie technologicznych nowinek w swoich kompozycjach. Na całe szczęście, bo w obliczu spłaszczonych elektronicznych utworów wielu przedstawicieli sceny pop czy elektroniki na współczesnej scenie, mogłoby to brzmieć nie tylko karkołomnie i kiczowato, ale przede wszystkim grupa utraciłaby swój frywolny i jazzujący charakter. Zestaw klasycznych instrumentów wcale jednak nie wpływa na archaiczne brzmienie zespołu – mimo dosyć piosenkowym formom, pełno jest tu zróżnicowanych aranżacji i pomysłowych rozwiązań, które dzięki czterem liniom wokalnym brzmią intrygująco i budują niezwykły charakter muzyki zespołu. Znaczenie ma też instrumentarium – klawisze Jowity Cieślikiewicz i flet Ani Miądowicz odpowiedzialnym za linię melodyczną oraz sekcja rytmiczna Macieja Jeleniewiskiego i Michała Gosa.

Nade wszystko intrygujące są na tej płycie teksty, dojrzałe i związane z licznymi kobiecymi obawami okresu „przekwitania”. Już tytułowy utwór, nawiązujący do słownych ćwiczeń mających pomóc utrzymać jedrność twarzy, ukazuje perspektywę zespołu. Doskonałą słowną żonglerką jest „Babi dół” czy przejmujące „Kajdany” ukazujące drugie oblicze romantycznego związku. Ta płyta to opowieść o miłości, problemach życia w długim związku i rozterkach. Nie jest to nastoletnia, kiczowata perspektywa, która co chwilę można usłyszeć w stacjach muzycznych i telewizjach radiowych, z powtarzanym niczym mantra „ajlowiu” lub „ajmisju”. To próba zmierzenia się z rzeczywistością, kobiecością, partnerstwem i romantyzmem w odsłonie dalekiej od cukierkowatych komedii romantycznych. na dodatek jest opowiedziana w sposób niemal filmowy, a także z zaskakująco dużą dozą dystansu i luzu. Oczi Cziorne zwierzają się ze swoich spostrzeżeń i wątpliwości, robiąc to z przymrużeniem oka, a jednocześnie w bardzo przemyślany sposób. W wywiadzie wokalistki powiedziały, że na „Aoeiux” dojrzały do zmierzenia się z rzeczywistością i doprawdy ciężko pozbyć się wrażenia, że ten album doskonale to obrazuje."

Jakub Knera

http://noweidzieodmorza.com

Kup płytę

Spis utworów:

1. aoeiux
2. Babi dół
3. Chemia miłości
4. Cień dymu
5. Kajdany
6. Pantera zła
7. Zmyślona podróż
8. Natręctwa
9. Ściółka
10.Do przyjaciółki

Skład:


Jowita Cieślikiewicz - instrumenty klawiszowe
Anna Miądowicz - flet, śpiew
Maja Kisielińska - śpiew
Ewa Hronowska - śpiew
Maciej Jeleniewski - gitara basowa
Michał Gos - perkusja

www.oczicziorne.pl
www.facebook.com/oczicziorne

e-max.it: your social media marketing partner

Płyty polecane i promowane

  • 1

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych