Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sigpro has a deprecated constructor in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/content/jw_sigpro/jw_sigpro.php on line 19

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentEasyOpenGraph has a deprecated constructor in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/content/easyopengraph/easyopengraph.php on line 20

Notice: Undefined property: stdClass::$images in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/content/easyopengraph/easyopengraph.php on line 138

Notice: Undefined offset: 4 in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/content/easyopengraph/easyopengraph.php on line 139

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgK2Png4k2 has a deprecated constructor in /home/radio-orbit/ftp/instalator/joomla3/plugins/k2/png4k2/png4k2.php on line 16

The Freuders - 7/7

Zespół The Freuders z Warszawy to minimalistyczny kolektyw muzyczny stawiający na solidność sekcji rytmicznej, zalany gitarowym sosem, doprawiony szczyptą charyzmatycznych wokali. Delikatny zapaszek cmentarza, albo emanacja czarnej dziury. Chłodno i bez przebaczenia. Czym dłużej grają, tym trudniej jest określić ich muzykę.

"7/7" to wyczekiwany debiut płytowy warszawskiej formacji, który 19 czerwca 2015 ukazał się nakładem wytwórni Fonografika. Zespół na dwupłytowym wydawnictwie ujął klamrą dotychczasowe dokonania muzyczne w formie koncepcji „piosenek-przepowiedni”, będących moralną spowiedzią głównego bohatera. Solidne, rockowe brzmienia przeplatają się z melancholią, ocierając miejscami o ezoterykę.

Wśród inspiracji brzmieniowych da się usłyszeć wpływy stoner i post-rocka, nowej fali oraz elementów muzyki elektronicznej. Zespół zrealizował sesję nagraniową jesienią 2014 roku w drewnianym domu na odludnej wsi.

The Freuders ma już na swoim koncie singla Uroboros wydanego na początku zeszłego roku. Przyniósł ona pewne uznanie, kilka recenzji oraz zainteresowanie, które zaowocowało koncertami w wielu miejscach w Polsce w tym w Gdańsku i Sopocie, gdzie w wystąpili na scenach Fląder Festiwal i Soundrive Fest. Docenieni przez jury programu 'Dolina Kreatywna' zajęli drugie miejsce w konkursie TVP Kultura. Po wydaniu Uroborosa wielokrotnie byli gośćmi Offensywy Piotra Stelmacha w Programie 3 Polskiego Radia a także dwukrotnie wystąpili podczas zeszłorocznej trasy Męskiego Grania - w Sopocie oraz w Chorzowie gdzie poprzedzali występ m. in. Waglewski FISZ Emade, Pustek i Tomka Makowieckiego.
 
Recenzja:

"Nad żadnym innym albumem nie pracuje się tak długo, jak nad pierwszym, który dokumentuje ewolucję zespołu od momentu jego powstania. Nie inaczej jest w przypadku „7/7” - „To naprawdę niezłe podsumowanie tego, co robiliśmy do tej pory, chociaż z drugiej strony proces powstawania jednego z numerów skończył się literalnie trzydzieści minut przed nagraniem go - opowiada Olek Adamski, gitarzysta. - »Never Talk To Strangers« i »Rosemary's Baby« pamiętają jeszcze naszą najpierwsiejszą EPkę »Hikikomori« z 2011 roku. Nagranie tego ponownie było kropką nad i wobec nas samych i tego, co gramy. Rozliczeniem z niedoskonałościami z przeszłości”. W efekcie na starcie usłyszeć można kawałek w klimacie deskorolkowego stonera w stylu Fu Manchu z okresu „The Acion Is Go” - „Never Talk To Strangers”, chwilę później zastępują go dźwięki z indie rockowych okolic - „Jane Doe”, dalej naleciałości z grunge'owego podziemia pokroju Malfunkshun - „Can”, a nawet instrumentalne fragmenty w post-rockowym nastroju - dwie części „Anamnesis”. Pomimo tak rozległych przesunięć stylistycznych, The Freuders niezmiennie utrzymują spójne brzmienie na długości aż dwóch krążków. Dużą zasługę ma w tym kreowanie specyficznej atmosfery, która trzyma słuchaczy na przedprożu posępnego i melancholijnego miejsca, ale nie pozwala wejść do środka. To nie jest gotycki mrok trącący lakierem do włosów i lateksem, to ponurość, jaką od czasu do czasu odczuwamy wszyscy.
„Każdy z nas ma swoje muzyczne sposoby wyrażania wynikające z tego, jaka muzyka nas ukształtowała i kształtuje na co dzień” - odpowiada na pytanie o źródło charakteru muzyki The Freuders Maciek Witkowski, basista. „Jest parę bandów i stylistyk, które niesamowicie nas łączą i wspólnie potrafimy się tą samą płytą podniecać przez kolejne pół roku - dodaje Olek. - Z drugiej strony, w The Freuders są tak różne inspiracje, że aż dziwne jest to, że nie gramy bardziej eklektycznej muzyki. Jak wracaliśmy z ostatnich koncertów z Chorzowa i Poznania, słuchaliśmy z Jackiem tylko i wyłącznie rapu, kiedy w tym samym czasie Maciek w drugim samochodzie słuchał jednej z płyt Modest Mouse, która dla mnie i Jacka jest kamieniem milowym w historii światowej dyskografii. Maciek podsumował ją mniej więcej tal: »Nuda, nuda, nuda«. Ja się pytam jak można nie kochać Modest Mouse?! [śmiech]”. „7/7” imponuje nie tylko umiejętnością kreowania własnego stylu na bazie umiarkowanie wykorzystanych inspiracji, ale również samą długością. W czasach, kiedy albumy rzadko trwają dłużej niż czterdzieści minut, porwanie się na dwupłytowy debiut jest szaleństwem.

„Przypadkiem, przy którejś próbie wyszedł pomysł, by zrobić płytę składającej się z dwóch - opowiada Jacek Piątkowski, perkusista. - Chyba także fakt, że mamy dużo instrumentali powodował, że nie był to głupi pomysł. A potem tak jakoś wyszło i zrobiło się czternaście numerów”. Według Olka taka forma wydawnictwa jest jednocześnie podziękowaniem dla słuchaczy za ich cierpliwość: „»7/7« to dwie płyty, które dla mnie poza oczywistym debiutem, są po prostu formą zadośćuczynienia wobec naszych słuchaczy, którzy trochę musieli poczekać na jakieś nasze oficjalne wydawnictwo”. Tymoteusz Adamczyk, gitarzysta i wokalista dodaje, że nie działali według z góry ustalonego planu: „To w wyniku pracy nad płytą wyklarował się charakter wydawnictwa, a jego koncepcja od początku nie miała być czymś typowym”. Pierwsza siódemka to utwory o regularnych formach, które w lepszych czasach dla muzycznych mediów doskonale sprawdziłyby się w radiu czy w telewizji. Na drugim krążku dominują natomiast instrumenty odgrywające dłuższe i bardziej połamane partie, schemat zwrotka-refren obowiązuje tu rzadziej, a momentami można odnieść wrażenie, że zarejestrowany fragment jest tylko dźwiękowym kadrem dłuższej, rozgrywającej się poza słuchem odbiorców improwizacji.

Mogłoby się wydawać, że tak przygotowanego zestawu kompozycji nikt nie zechce wydać, ale dla samego zespołu nie było to aż tak istotne. „Kwestia tego, kto nas wyda była totalnie drugorzędna. Może zabrzmi to banalnie, ale zależało nam na tym, żeby jak najszybciej podzielić się ze światem swoim dzieckiem [śmiech]” - twierdzi Tymoteusz. Tworzenie pod własne potrzeby zaowocowało szczerym przekazem, co docenili zarówno słuchacze (chociażby uczestnicy Soundrive Festival 2014, którzy przyznali The Freuders tytuł Soundbustera za najlepszy koncert polskiego zespołu), jak i wytwórnia Fonografika. Dzięki niej w drugiej połowie czerwca „7/7” trafi do obiegu w całym kraju, a kiedy już będziesz słuchać tego znakomitego materiału w domowym zaciszu, pamiętajcie, na scenie którego festiwalu usłyszeliście ich po raz pierwszy."

Jarosław Kowal
http://www.soundrive.pl/#!/Newsroom/3137/The_Freuders

Kup płytę

 

Lista utworów:  

CD 1

1. Never talk to Strangers
2. Jane Doe
3. Faray
4. Against
5. Rosemary's Baby
6. Shitty ending
7. 7 sins

CD 2

1. CSI
2. Anamnesis I
3. CAN
4. Anamnesis II
5. Heisenberg Wisdom
6. Hexe
7. Final Quest

MUSIC BY THE FREUDERS
LYRICS BY TYMON ADAMCZYK

RECORDED AT WIELOŚLAD DIZZY DIZZY (PATKÓW 2014)

MIXED & MASTERED BY MICHAŁ ŚCIBIOR & FILIP OLECKI


Skład:
Tymek Adamczyk- guitar/voc
Maciek Witkowski - bass/electronics
Olek Adamski- guitar
Jacek Lodi Piątkowski - drums


www.facebook.pl/dicepl
www.dicerocks.pl

 

e-max.it: your social media marketing partner

Płyty polecane i promowane

  • 1

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych