Bezsensu - Wszystko i nie tylko wszystko

Bezsensu to zielonogórski zespół grający alternatywnego rocka i mimo stosunkowo młodego stażu zdążył zaznaczyć już swą obecność na scenie, począwszy od wspólnego grania z T.love czy Tymonem, na supportowaniu Myslovitz skończywszy. W 2013 ukazał się ich pierwszy album "Co tam myślisz?".
8 maja nakładem Luna Music ukazał się drugi album zespołu pt. „Wszystko i nie tylko wszystko”. Zespół nagrał go pod okiem Jacka Szabrańskiego, znanego m.in. z The Car is on Fire. Za mastering odpowiada Błażej Domański ze studia S7 oraz Simon Davey znany ze współpracy z Franz Ferdinand, The XX czy Calvinem Harrisem.


Album "Wszystko i nie tylko wszystko" powstawał w drewnianej chacie w środku lasu. "Chcieliśmy się odciąć od codziennego zgiełku i wykorzystać walory tego miejsca. Na płycie znajduje się mnóstwo dźwięków wydobywanych bezpośrednio z budynku, np. solo zagrane na ścianie, czy skrzypiące schody, po których rytmicznie chodziliśmy. To wszystko połączyliśmy z elektroniką oraz tekstami dotyczącymi przemijania, szukania sensu i odpowiednich proporcji między 'wszystkim' a 'niczym'".

 Recenzja:

"Pod względem muzycznym album brzmi niezwykle przyjemnie (to niekończące się outro już w pierwszym utworze!) i spokojnie, a jednocześnie nie w żaden sposób nie zanudza i nie usypia, serwując co rusz nieco szybsze utwory. Ciężko powiedzieć, który z instrumentów nadaje ton płycie, gdyż słuchacz co chwilę zaskakiwany jest czymś nowym - muzycy naprzemiennie wychodzą na pierwszy plan i uzupełniają się wzajemnie i kiedy np. przyzwyczaimy ucho do gitary, ta zmienia się np. w klawisze, co powoduje, iż albumu słucha się w skupieniu. Uwagę słuchacza przyciągają też teksty: pozornie banalne, momentami można odnieść wrażenie, że napisane "na siłę", jednak sam po kilkunastokrotnym odsłuchu stwierdziłem, że panowie z Bezsensu spisali się na medal.

Tematem przewodnim albumu jest życie, zaprezentowane tu od początku do końca, nie zawsze w pozytywnych barwach, czego przykładem utwór pt. Tylko Dzieci ("Tylko dzieci to luzie, później się z tego wyrasta. Na spokojny sen, zamiast bajek lekarstwa"), czy idealnie podsumowujące obecne pokolenie singlowe "Laptopy",  ("Napadamy na bank, goni nas policja. To nic, na ziemi leżą dodatkowe życia") oraz "Tylko Prawie Wszystko" ("Opowiadają nowe historie, które przecież niedługo się spełnią. Gdy już się znudzą swoją rozmową, grają w wyścigi na telefonach").

Przyciąga również dość dramatyczny "Do Siebie", uderzający w słuchacza w sumie na początku płyty ("Do siebie śpiewam by był ślad, do siebie w wieku pięćdziesięciu lat. Posłuchaj gdy to będzie fakt, lecz czy będę miał tyle lat?"), a także bardzo jesienne (życiowo też!) "Nic Mi Nie Jest" ("Zamiast myśli w głowie szumy traw, cicho pęka pod stopami świat") i "Cisze" (genialne "Nasze cisze są, o tym samym są, dogadają się"!). Takich fragmentów jest więcej, jednak "Wszystko i nie tylko wszystko" to też zabawa słowem, a w zasadzie słowami - kluczami: "wszystko", "nic", "tak", "nie" podane w różnych odmianach przewijają się na całej płycie, w największym natężeniu występujące w zamykającym album utworze "Nic", po odsłuchaniu którego moją reakcją było mniej więcej: "yyy, aha, oookeeeej".W jak najbardziej pozytywnym znaczeniu rzecz jasna.

Jest to jesienna płyta, chociaż założę się, że koncertowo sprawdzała się, sprawdza i sprawdzać będzie także w letnich (i nie tylko) okolicznościach przyrody. Mi osobiście kojarzy się z podwórkiem, piaskownicą, wspomnieniami z lat dziecięcych, ale też przypomina o tym, ile mam lat, że mam na głowie wiele obowiązków, a przede mną jeszcze długie i nie zawsze różowe lata. Zielonogórzanie z Bezsensu, wbrew ogólnemu nurtowi, wypracowali sobie swój nietypowy styl muzyczny i tekstowy i mam nadzieję, że "Wszystko i Nie Tylko Wszystko" stanowi początek "dużej" kariery zespołu, bo w dobie otaczających nas (i nie wiedzieć czemu - niezwykle popularnych) dziwnych artystów - warto dla odmiany posłuchać porządnego grania."
Brodata Muzyka

Kup płytę

Lista utworów:  
1. Wszystko
2. Do siebie
3. Zawsze wszędzie
4. Tylko prawie wszystko
5. Laptopy
6. Lub mnie
7. Tylko dzieci
8. Nic mi nie jest
9. Cisze
10. Nic

Data wydania: 11.05.2015
Wytwórnia: Luna Music

Skład:
Krzysiek Garbaciak- wokal, syntezator, gitary
Arek Tyda - gitara, wokal, omnichord
Marcin Gryszczuk - bas, syntezator, wokal
Kuba Lechki - perkusja, wokal

https://www.facebook.com/bezsensuzespol

e-max.it: your social media marketing partner

Płyty polecane i promowane

  • 1