Half Light - Półmrok

Nowa płyta toruńskiego zespołu Half Light - „Półmrok”, ukazała się 19 maja 2014 roku. Na krążku znajduje się 13 electro-rockowych kompozycji, które swoim nastrojem, melancholią, ale i dynamiką, stanowią oryginalny obraz współczesnego człowieka.

Człowieka będącego w kryzysie związanym z przemijaniem. Bohater utworów rozlicza się ze swoim dotychczasowym życiem. Podsumowuje je dochodząc do wniosku, że wynik nie jest korzystny. Wielość strat i niepowodzeń, bezwolne uwikłanie w tryby maszyny współczesnego świata nie daje zadowolenia. Naturalna tęsknota za dzieciństwem i prawdziwą miłością przynosi jednak ukojenie i daje siłę do dalszego życiowego marszu.

Pierwszym utworem promującym to wydawnictwo jest „Salto Mortale”. Opowiada ona o człowieku, którego jedynym spektakularnym sukcesem jest jego... porażka. To historia osoby, która jest skazana przez otoczenie na 'skok śmierci'. Ludzie czekają na porażkę bohatera, przyglądają się powolnemu upadkowi, a jego osobista tragedia staje się medialnym newsem, tematem do społecznej celebracji. Niestety, w dzisiejszych czasach każdy z nas może stać się celebrytą – ofiarą społecznej, taniej sensacji.

Skład formacji Half Light tworzą: Krzysztof Janiszewski – wokal, Krzysztof Marciniak – gitara, Piotr Skrzypczyk – klawisze.

Recenzja:

"Zrobili to, co wszyscy sugerowali im, kiedy tylko pojawił się ich debiut. „Czemu nie śpiewacie po polsku?” - pytano co chwilę. I oto śpiewają. Z tego powodu od razu czuć, że wokalista Half Light Krzysztof Janiszewski złapał jakby drugi oddech i przy mikrofonie czuje się nieco swobodniej. A muzyka? Kiedy słucham tego nowego albumu, migają mi przed oczami jakieś opuszczone stare zamkowe i świątynne scenerie. Muzyka zespołu jest jednak jak najbardziej współczesna. 

 
Grupa Half Light nagrała do tej pory dwa albumy, na których penetrowała rejony electro, sięgając po elementy popu i rocka - „Night In The Mirror” oraz „Black Velvet Dress”. Do tego wypuściła jeszcze płytę z remiksami i własną wersję „Nowych sytuacji” Republiki. Jak można łatwo policzyć, najnowszy „Półmrok” jest jej piątym wydawnictwem w ciągu ostatnich 4 lat. Członkowie zespołu nie zwalniają zatem dotychczasowego tempa. 
 
Na „Półmroku” żadna z kompozycji nie wychodzi przed narzucony odgórnie stylistycznie szereg. Gdyby to ode mnie zależało, to pozbyłbym się jednak mocno irytującej „Nancy”. Poza tym jakoś nie mogę przekonać się do tych fragmentów, w których członkowie Half Light mącą klimat, dając porwać się mocnym dyskotekowym rytmom (druga cześć „Masek”). Na „Półmroku” zdecydowanie wolę ich w nieco bardziej kojącej odsłonie (kołyszące „Dusza a ciało”, które z powodzeniem mogłoby powalczyć na listach przebojów). 
 
Nie wiem, czy to kwestia miksów, czy zamysł kompozycyjny, ale przy okazji tej płyty o wiele bardziej niż poprzednio zwraca się uwagę na gitarę, która nabrała bardziej klasycznego rockowego sznytu. Przyznam szczerze, że ciekawi mnie, jak te wszystkie kompozycje sprawdziłby się, gdyby zrezygnować z programowania na rzecz żywej perkusji. Ale tego chyba się nie dowiem. Reasumując… Muzykom należą się brawa, że znaleźli sobie niszę, którą starają się konsekwentnie eksplorować. Bo mają na to swój pomysł."
 
 

Tracklista:
01. Salto mortale

02. Maski

03. Nancy

04. Pamiętam noc

05. Dusza a ciało

06. Otchlań albo bal

07. Nie dziś, nie tu, nie jutro

08. To nie grzech

09. Kreślisz mapy

10. Moje requiem

11. Dam znak

12. Obudźcie się demony

13. Narodzony

https://www.facebook.com/halflightpl

http://www.halflight.pl/

e-max.it: your social media marketing partner

Płyty polecane i promowane

  • 1