Teraz gramy

Tytuł

Wykonawca

Teraz na antenie

Teraz na antenie

Background

Polecamy wywiad z Jemelo

w dniu 25 marca 2020

Jemelo, czyli autorski projekt muzyczny Jerry’ego (Jarosław Chojnacki), zaprezentował niedawno singiel “Kły”. Zapowiada on pierwsze wydawnictwo, którego daty premiery jeszcze nie znamy. Artysta jednak zdradza, że większość utworów już jest napisanych.

Muzyka jaką prezentuje to szeroko rozumiany rock alternatywny, często inspirowany muzyką lat 90tych, a zwłaszcza falą tzw. grunge-rocka. Specyficzna melodyka i energia tamtych czasów przefiltrowana przez własne emocje, wzbogacona przez bardziej współczesne i poza rockowe, a nawet poza muzyczne inspiracje, to składniki jej brzmienia.

Ważną częścią muzyki Jemelo są teksty, w większości napisane w języku polskim. Ich tematyka w dużej mierze jest pełnym refleksji, zapisem pewnych zdarzeń lub aktualnego stanu ducha autora. Równie często jest to też obserwacja, reakcja czy nawet komentarz do relacje międzyludzkich, zarówno tych intymnych jak i społecznych, zwłaszcza w kontekście niepokojących zmian i zjawisk na świecie.

Polecamy wywiad przeprowadzony przez portal tysol.pl:

– Jest sens obecnie rozpowszechniać muzykę, w której dominującą rolę gra gitara?

– Moim zdaniem jest. Z drugiej strony to, że gram rocka, nie znaczy że słucham wyłącznie rocka. Muzyka, zwłaszcza ta dobra, interesuje mnie bez względu na styl. W moim odczuciu aktualnie najpopularniejszym kierunkiem w muzyce jest trap. I co ciekawe, artyści z tego nurtu wokalnie zdają się czasem zahaczać o rockowe brzmienia. Jednak przyznam, że pod względem wzrostu popularności wśród młodzieży muzyka gitarowa w ostatnich latach rzeczywiście ustąpiła nieco miejsca innym gatunkom. Nie zamartwiam się tym jednak zbytnio, bo popularność gatunków to cykle.

– Rock już jest niszą?

– Jeśli jest, to wciąż całkiem sporą. Nisze  często kreują nowe trendy, które chwilę później w bardziej przystępnej formie adaptuje mainstream. Gitara i w ogóle ludzie grający na instrumentach wciąż są atrakcyjnym elementem scenicznym i wzmagają u publiczności poczucie uczestniczenia w czymś wyjątkowym. Muzyka gitarowa zatacza koło. Lata 80-te zdominowały syntezatory po czym niespodziewanie na początku lat 90-tych pojawiła się Nirvana i na kilka lat wywróciła wszystko do góry nogami przywracając modę na organiczne rockowe brzmienia.

– W twoich utworach słyszę Alice In Chains i Soundgarden. Idę dobrym tropem?

– Tak. To są zespoły, które od lat podziwiam i do których wracam. Tego typu muzykę tworzy mi się najbardziej naturalnie. Niemniej ciągnie mnie też do innych gatunków muzycznych. Na początku lat dwutysięcznych miałem zespół hiphopowy z którym dość często dzieliliśmy scenę ze znanymi składami. Pierwszy koncert zagraliśmy z ówczesnym PFK Kompany. Nawiązaliśmy współpracę z DJ Haemem obecnym dj O.S.T.R. który realizował i współprodukował z nami nasz materiał. Wydaje mi się, że przygoda z rapem pomogła mi w znalezieniu własnego sposobu na pisanie tekstów po polsku. A przynajmniej tak mi się wydaje. “

https://www.tysol.pl/a44835–Tylko-u-nas-Jemelo-dla-Tysol-pl-Rock-jest-nisza-ale-wciaz-spora

Tagi

Czytaj dalej