Teraz gramy

Tytuł

Wykonawca

Teraz w ramówce

Extra Orbit

12:00 14:00

Następnie w ramówce

Indie Orbit

14:00 16:00

Teraz w ramówce

Extra Orbit

12:00 14:00

Następnie w ramówce

Indie Orbit

14:00 16:00

Background

Nie żyje Mark Lanegan

w dniu 24 lutego 2022

„Nasz ukochany przyjaciel Mark Lanegan zmarł dziś rano w swoim domu w Killarney w Irlandii. Uwielbiany wokalista, kompozytor, pisarz i muzyk miał 57 lat, zostawił żonę Shelley. Więcej informacji na razie nie jest dostępnych. Rodzina prosi o uszanowanie jej prywatności w tym czasie” – można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu.

Jeden z pionierów sceny grunge’owej zmarł w wieku 57 lat w swoim domu w Irlandii.

Mark William Lanegan przyszedł na świat 25 listopada 1964 roku w Ellensburgu. Oboje rodzice byli z zawodu nauczycielami. Rozeszli się, gdy Mark był jeszcze dzieckiem. Swoją przygodę z muzyką Lanegan zapoczątkował w 1984 roku, zakładając z braćmi Conner i Markiem Pickerelem kapelę Screaming Trees, która wpisała się w powstającą wówczas w Seattle scenę grunge’ową. Po wypuszczeniu czterech longplayów studyjnych grupa zawarła umowę z dużą wytwórnią – Epic Records.

W 1990 roku Mark Lanegan rozpoczął równoległe karierę solową, wydając album „The Winding Sheet”. W dwóch utworach gościnnie wystąpił Kurt Cobain. Gdy rok później Nirvana wypuściła „Nevermind” i grunge wspiął się na szczyty popularności, rozpoznawalność Marka Lanegana wzrosła. Swój największy hit, „Nearly Lost You”, Screaming Trees zespół nagrał w ramach sesji do albumu „Sweet Oblivion” – utwór trafił na ścieżkę dźwiękową do filmu „Samotnicy” Camerona Crowe’a.

W 1995 roku Mark Lanegan gościnnie wziął udział w sesji nagraniowej do albumu „Above” supergrupy Mad Season. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia Layne’a Staleya, w 1997 roku kapela zaangażowała Marka Lanegana na stanowisko wokalisty i zmieniła nazwę na Disinformation. Projekt rozpadł się po dwóch latach w wyniku śmierci basisty Johna Bakera Saundersa.

W 1996 roku pod szyldem Screaming Trees ukazał się album „Dust”. Pracę nad kolejnym wydawnictwem formacja rozpoczęła dwa lata później, jednak z powodu rozwiązania umowy z Epic Records materiał trafił do szuflady, a zespół rozpadł się w 2000 roku. Płyta, pt. „Last Words: The Final Recordings”, ostatecznie ukazała się w 2011 roku, nakładem należącej do Barretta Martina wytwórni Sunyata Records.

W 2000 roku Mark Lanegan wziął udział w sesji nagraniowej do albumu „Rated R” Queens of the Stone Age – z Joshem Hommem znał się z czasów Screaming Trees, kiedy Josh przez pewien czas pełnił rolę gitarzysty koncertowego zespołu. W 2001 roku Mark Lanegan dołączył do Queens of the Stone Age jako pełnoprawny członek formacji i zarejestrował z nią dwa wydawnictwa: „Songs for the Deaf” i „Lullabies to Paralyze”.

W swojej karierze Mark Lanegan współpracował również między innymi z Masters of Reality, Mondo Generator, PJ Harvey i Melissą Auf der Maur, współtworzył też projekt The Gutter Twins z Gregiem Dullim.

Ostatni i zarazem dwunasty longplay w karierze solowej Marka Lanegana, pt. „Straight Songs of Sorrow”, ujrzał światło dzienne 8 maja 2020 roku.

„Umieramy i widzimy jak króluje piękno
ciągle na nowo
widzimy bogów i duchy
ten ślad ostatni niech pozna swe miejsce
i powoli zniknie

Spieprzyliśmy to
daliśmy się zwieść
zwiększyliśmy tempo
sfałszowaliśmy nasz los

Nasze banki przejęły kontrolę
nasze życia bledną
straciliśmy nasze alibi.”