Teraz gramy

Tytuł

Wykonawca

Teraz w ramówce

Light Orbit

06:00 12:00

Następnie w ramówce

Indie Orbit

12:00 14:00

Teraz w ramówce

Light Orbit

06:00 12:00

Następnie w ramówce

Indie Orbit

12:00 14:00

Background

Willa Kosmos – Wszystko będzie dobrze

w dniu 3 września 2020

Willa Kosmos to trio złożone z trzech młodzieńców z Poznania. Powstało jeszcze pod koniec 2016 roku, by po kilku latach wspólnego grania skomponować, nagrać i wydać debiutancki materiał, który ukazał się 29 maja.

Album „Wszystko będzie dobrze” ukazał się nakładem poznańskiego labelu Koty Records. Składające się na niego 8 utworów to autobiograficzny punkrockowy kolaż w nowym stylu. To zestaw, który emanuje buntem, ironią, przekorą nostalgią i nonszalancją. Kompozycje Willi mogą przemówić do wszystkich, którzy szukają w muzyce zaskoczeń oraz intensywnych emocji.

„Wszystko będzie dobrze” to próba siłowania się z zastaną rzeczywistością. Próba bardzo udana, bo prawdziwa i angażująca. Debiut Willi Kosmos to jedna z wyróżniających się tegorocznych pozycji w kategorii polskiej muzyki gitarowej.

„Debiutancki album studyjny Willi Kosmos, młodego poznańskiego zespołu z labelu Koty Records na pewno zaskakuje. Wszystko będzie dobrze nie tylko stanowi zbiór świetnie uniwersalnych, często mocno emocjonalnych przemyśleń. Można śmiało powiedzieć, że to płyta ekscytująca.

Kompozycje, które się na niej znalazły są dobrze przemyślane. Nie ma tam muzycznego zagubienia czy przypadkowości. Zamiast tego, punkowa ekspresyjność i żywiołowość oraz pozorna prostota i surowość brzmienia zespołu stwarza niesamowity klimat. To świeże brzmienie, choć trzeba mieć świadomość, że nie jest w żaden sposób innowacyjne. Niezwykle zgrabnie przeplatają się tam elementy punku, punk rocka, post-punku, a w niektórych piosenkach można wręcz wyłapać echa post-rocka czy shoegaze’u. Jednak pierwsze wrażenie pozostaje niezmienne: to płyta nastawiona na przysłowiowy wpierdol. Najważniejszy jest rytm, żywiołowość i surowość brzmienia, zawarte w wokalu ekspresyjność i emocjonalność oraz przekaz w bardzo dobrych tekstach, wykrzyczany czasem z dystansem, a czasem całkiem poważnie. Echa melodyjności jakie słychać w punkowym, jakby niedbałym (choć wyraźnie słyszalnym) i raczej surowym głosie wokalisty jeszcze bardziej wyróżniają te kompozycje. Bo jednak tekst podparty dobrą (w tym przypadku prostą) melodią bardziej zapada w pamięć.

Przez swoje post-rockowo shoegaze’ujące, melancholijne i chłodne brzmienie, ostatnia piosenka na albumie wyraźnie koresponduje z pierwszą i w ładny sposób spaja dźwiękowy koncept wypracowany przez Willę Kosmos. Wszystko będzie dobrze to esencja egzystencjalnego post-punku/punk rocka oferująca ironiczne spojrzenie na świat. Tak, to już wiadome: to punk dla smutnych ludzi.

Mateusz Sypuła

https://willakosmos.bandcamp.com/track/stoj-na-wietrze